Belka
Czwartek, 2 Stycznia 2025   imieniny: Grzegorz, Makary, Izydor
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

Kutno pamięta o tragicznych losach żydów

Data publikacji: 2022-03-24, Data modyfikacji: 2022-03-24
A A AWydrukDrukuj  
 
Kutno pamięta o tragicznych losach żydów

80 lat temu żołnierze nazistowskich Niemcy zamordowali niemal całą społeczność żydowską z okolic Kutna. 19 marca 1942 roku rozpoczęła się likwidacja getta, które zlokalizowane było na terenie byłej cukrowni „Konstancja”.

W ciągu trzech lat na niewielkiej fabrycznej przestrzeni zgromadzonych zostało ponad 8000 Żydów. Wielu ludzi musiało spać pod gołym niebem, a warunki do życia były tak fatalne, że co rusz dochodziło do epidemii różnego rodzaju chorób zakaźnych.

Okrucieństwo Niemców miało swoje apogeum wiosną 1942 roku, kiedy to nakazano zlikwidować m.in. kutnowskie getto.

- Pociągi z kutnowskimi Żydami trafiały do Kulmhof niedaleko Koła. Tam tysiące z nich zostało zagazowanych w ruchomych komorach gazowych na ciężarówkach. Następnie zostali spaleni i pogrzebani. Tego okrucieństwa nie da się opisać, jeśli mówimy o liczbach. Dopiero konkretne imiona i nazwiska, zdjęcia oraz twarze pozwalają nam choć trochę wyobrazić sobie, co miało miejsce w tamtym czasie – mówił podczas swojego wystąpienia Zbigniew Wdowiak, zastępca prezydenta Kutna.

Zbigniew Wdowiak podkreślił też znaczący wkład społeczności żydowskiej w rozwój Kutna.

- Pamięć o pięciowiekowej, wspólnej przeszłości jest niezmiernie ważna. Być może nie zawsze była to sielanka, bywały trudne momenty w tym naszym sąsiedztwie, ale to właśnie Polacy i Żydzi budowali to miasto. Tworzyli jego gospodarkę, kulturę, a w XX wieku również samorząd – przypominał Zbigniew Wdowiak.

Uroczystości upamiętniające likwidację getta przygotowało Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej. Uczestnicy oddali hołd poległym, wzięli udział w modlitwie za pomordowanych w getcie przeprowadzonej przez rabina Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Łodzi oraz złożyli kwiaty pod tablicą pamiątkową.

, Źródło artykułu: Urząd Miasta Kutno
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
    Kreska
     




    Brak sond
     
    Newsletter
    Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
     
     

    Powiat kutnowski - powiat w północnej części województwa łódzkiego z siedzibą w Kutnie. W skład powiatu wchodzą gminy: Bedlno, Dąbrowice, Krośniewice, Krzyżanów, Kutno, Łanięta, Nowe Ostrowy, Oporów, Strzelce i Żychlin, zajmując powierzchnię 886,86 km kw.

    Atrakcje przyrodnicze stanowią: rzeka Ochnia, rezerwaty przyrody (Ostrowy, Świetlista Dąbrowa, Perna, Ostrowy Bażantarnia), park w Oporowie oraz obszar chronionego krajobrazu – dolina Bzury. Wśród zabytków wymienia się: grodziska w Bedlnie i Orłowie, zespoły dworskie w Bedlnie, Mirosławicach, Wojszycach, we Franciszkowie, zespół dworca kolejowego w Pniewie, kwatery żołnierzy poległych w kampanii wrześniowej na cmentarzach w Orłowie i Plackiej Dąbrowie, zespół pałacowo parkowy z I połowy XIX wieku w Krośniewicach, zespoły pałacowo – parkowe w Głazowie, Głogowie, Jankowicach, Łaniętach, Miłonicach i Skłótach, Zespół Starego Miasta z okresu Królestwa Kongresowego, zespół pałacowy Gierałty, pałac podróżny Króla Polski i Saksonii Augusta III Sasa czy Dworek Modrzewiowy z XIX wieku w Kutnie, Muzeum – Zamek w Oporowie oraz liczne zabytkowe kościoły i obeliski.

    Gospodarka powiatu oparta jest na przemyśle (głównie maszynowym i metalowym oraz spożywczym) i usługach. Na terenie powiatu swoje zakłady mają m.in. HOOP POLSKA Sp. Z o.o., Polmos S.A., Odlewnia Żeliwa Kutno (Holding Pietrak), Teva Kutno S.A. ( dawna Polfa Kutno) czy Polfarmex S.A.

    Przez powiat przebiegają autostrada A1 oraz dwie drogi krajowe: DK60 i DK92.

     

    Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola