Belka
Sobota, 27 Kwietnia 2024   imieniny: Felicja, Teofil, Zyta
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

Operacja Łódzka - 104 lata temu rozegrała się jedna z największych bitew I wojny światowej [ZDJĘCIA]

Data publikacji: 2018-11-07, Data modyfikacji: 2018-11-09
A A AWydrukDrukuj  
 
104 lat temu, w listopadzie 1914 roku, pod Łodzią rozegrała się największa bitwa na froncie wschodnim podczas I Wojny Światowej. Do historii przeszła jako Operacja Łódzka. Walczyło w niej 700 tysięcy żołnierzy. Ciężkie walki toczyły się między innymi koło Brzezin, Pabianic. Gałkówka czy Rzgowa. Przyjmuje się, że Bitwa Łódzka zakończyła się 5 grudnia. Tego dnia Rosjanie opuścili Łódź i wycofali się na linię rzek, a więc Rawki i Bzury. Choć jeszcze potem toczyły się walki, między innymi pod Nowosolną. 6 grudnia do Łodzi ponownie weszli Niemcy. Nie wiadomo ile cywilów zginęło w czasie bitwy łódzkiej. Wiadomo natomiast ilu poległo żołnierzy. Straty były ogromne. Każdego dnia trwającej blisko trzy tygodnie operacji życie traciło po obu stronach około 10 tysięcy żołnierzy. Podaje się, że wokół Łodzi walczyło 700 tysięcy Rosjan i Niemców. Poległo 280 tysięcy. 150 tysięcy Rosjan i 130 tysięcy Niemców.

Pełna treść wiadomości na: kutno.naszemiasto.pl/artykul/operacja-lodzka-104-lata-temu-rozegrala-sie-jedna-z,4873344,gal,t,id,tm.html?kategoria=1
naszemiasto.pl, Źródło artykułu: naszemiasto.pl
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
    Kreska
     




    Brak sond
     
    Newsletter
    Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
     
     

    Powiat kutnowski - powiat w północnej części województwa łódzkiego z siedzibą w Kutnie. W skład powiatu wchodzą gminy: Bedlno, Dąbrowice, Krośniewice, Krzyżanów, Kutno, Łanięta, Nowe Ostrowy, Oporów, Strzelce i Żychlin, zajmując powierzchnię 886,86 km kw.

    Atrakcje przyrodnicze stanowią: rzeka Ochnia, rezerwaty przyrody (Ostrowy, Świetlista Dąbrowa, Perna, Ostrowy Bażantarnia), park w Oporowie oraz obszar chronionego krajobrazu – dolina Bzury. Wśród zabytków wymienia się: grodziska w Bedlnie i Orłowie, zespoły dworskie w Bedlnie, Mirosławicach, Wojszycach, we Franciszkowie, zespół dworca kolejowego w Pniewie, kwatery żołnierzy poległych w kampanii wrześniowej na cmentarzach w Orłowie i Plackiej Dąbrowie, zespół pałacowo parkowy z I połowy XIX wieku w Krośniewicach, zespoły pałacowo – parkowe w Głazowie, Głogowie, Jankowicach, Łaniętach, Miłonicach i Skłótach, Zespół Starego Miasta z okresu Królestwa Kongresowego, zespół pałacowy Gierałty, pałac podróżny Króla Polski i Saksonii Augusta III Sasa czy Dworek Modrzewiowy z XIX wieku w Kutnie, Muzeum – Zamek w Oporowie oraz liczne zabytkowe kościoły i obeliski.

    Gospodarka powiatu oparta jest na przemyśle (głównie maszynowym i metalowym oraz spożywczym) i usługach. Na terenie powiatu swoje zakłady mają m.in. HOOP POLSKA Sp. Z o.o., Polmos S.A., Odlewnia Żeliwa Kutno (Holding Pietrak), Teva Kutno S.A. ( dawna Polfa Kutno) czy Polfarmex S.A.

    Przez powiat przebiegają autostrada A1 oraz dwie drogi krajowe: DK60 i DK92.

     

    Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola